fbpx

Jamy i Nijamy w Jodze Kundalini

WhatsApp Image 2023-03-06 at 20.16.35

PO CO NAM JAMY I NIJAMY W JODZE KUNDALINI?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie co to są JAMY i NIJAMY. Wtedy wyłoni się stopniowo wyobrażenie o tym po co one są ogólnie, w szerokim kontekście. Następnie zobaczymy jakie jest ich zadanie w jodze kundalini i dlaczego stosunkowo rzadko poruszamy tę tematykę na regularnych zajęciach. W ramach warsztatu przybliżymy sobie te dwa pojęcia, rozwiniemy ich zawartość i dowiemy się jaką praktykę możemy z nimi zastosować.

JAMY i NIJAMY często kojarzą się jako kodeks etyczny, zasady których warto się trzymać i są czasem zestawiane niemal w jednym rzędzie z 10 przykazaniami. Jednak w rzeczywistości oferują znacznie więcej – 10 kroków skodyfikowanych przez Patandżalego służy do oczyszczenia najniższych warstw naszego umysłu z krytyki, podejrzliwości, nieprawości, wątpliwości i konfliktu wewnętrznego, a w konsekwencji do rozwoju i praktycznego zastosowania jogicznego światopoglądu. Czyli jakiego?

Nie narzuconego czy przyjętego z zewnątrz, nie wynikającego z nieświadomie zakodowanych zachowań i przekonań, lecz wypracowanego w codziennej praktyce przez nas samych, służącego spełnionemu życiu i harmonijnemu istnieniu wśród innych.

Pierwsze 5 punktów JAM, zwane formami umiaru, ułatwia nam odnalezienie się i poruszanie wśród innych, w społeczności, określając podstawowe kwestie, w których mogłoby zrodzić się napięcie i wzajemna szkoda. Zachęca zatem do praktykowania powstrzymywania się od zadawania bólu i wszelkiego krzywdzenia, uważności na uczciwość i prawdziwość, ograniczanie żądzy posiadania i chciwości rzeczy, ludzi, relacji, seksu i zaborczości. Wszystko to w celu poznania swoich przeszłych i bieżących uwarunkowań – tendencji i skłonności – tak, aby móc je przekroczyć.

NIJAMY, czyli indywidualna samodyscyplina, służy poprawieniu relacji ze sobą samym. Uczy zachowania czystości, zadowolenia i umiaru na poziomie fizycznym, psychicznym, mentalnym i duchowym; jest metodą samopoznania i powierzenia się Bogu. Jeśli nie wiesz jak pokochać Siebie, to te 5 punktów wdrożonych w życie zaprowadzi Cię ku temu krok po kroku.

Przeczytać różne opracowania JAM i NIJAM można wszędzie w internecie, ale wdrożyć w życie, oznacza podjąć praktykę. Kiedy czytamy, to wszystko wydaje się oczywiste i jesteśmy przekonani o tym, że jest naszym udziałem. Podczas warsztatu zatem – nie tylko omówimy jak rozumieć w rozwinięciu niektóre pojęcia i jakie niespodzianki mogą skrywać, ale przede wszystkim zrobimy podsumowanie „na dziś”, czyli w jakim stopniu te 10 jakości jest obecne w życiu każdego TERAZ. Dopiero z tego miejsca ruszamy, bo jak wiadomo – nie wystarczy o czymś czytać i wiedzieć – żeby zrobić krok, warto określić skąd i dokąd, ile naraz i w jakim tempie. Będzie to interaktywna praca w podgrupach. Nagromadzoną w ten sposób energię skanalizujemy kriyą i medytacjami Kundalini Jogi. Zobaczymy powiązanie praktyki z życiem.

Pomyśl o tym jako o Twoim osobistym wkładzie w rozwój świadomości ludzkości, która żeby obrać nowy kierunek, wdrożyć nowy paradygmat, potrzebuje zrobić swoisty rachunek sumienia. Podejmij 40-dniową (lub dłuższą) sadhanę z każdą z Jam i Nijam dla siebie i wszystkich naszych związków.

Termin:
Sobota 25.03.2023; 10:30 – 18:30

Inwestycja:
450 PLN

Sat nam

Prowadząca: Agnieszka Hari Kartar

Nauczyciel kundalini jogi wg YB. i Trener nauczycieli
Nauczyciel unikatowej metody Naada Jogi, jogi oczyszczania umysłu i energii za pomocą dźwięku i wibracji wg Vemu Mukundy i Stefano Manfrina.
Konsultant metody pracy rozwojowej z sekwencjami liczb Karam Kriya wg Shiva Charana S.
Konsultant ajurwedy w teamie dr Partapa Chauchana z Jiva Ajurveda, Indie.
Naturoterapeuta w zakresie przeciwdziałania skutkom stresu przez art-terapię, muzyko-terapię, dietę, naukę głębokiego relaksu, zabiegi i masaże.
Warsztaty i kursy w całej Polsce.
Konsultacje indywidualne on-line

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn